Polskie
Towarzystwo
Biblioterapeutyczne

Polskie Towarzystwo Biblioteraputyczne - Koło Łódzkie

regionalny lider bibliotrapii

 

2017 data założenia

11

233

W dniu 17 stycznia 2017 r. odbyło się zebranie założycielskie Łódzkiego Koła PTB, które działa na terenie województwa łódzkiego. W chwili obecnej liczy ono 6 osób. Są to bibliotekarze z Łodzi, Rzgowa i Aleksandrowa Łódzkiego. Skupia w swoim gronie bibliotekarki i bibliotekarzy z bibliotek publicznych woj. łódzkiego

Przewodnicząca Koła

Skarbnik

Przewodnicząca Koła - Gabriela Wiktorczyk

Bibliotekarka, starszy kustosz w Bibliotece Miejskiej w Łodzi, kierowniczka biblioteki Ferment. Absolwentka Filologii Polskiej, specjalność Bibliotekoznawstwo i Informacja Naukowa na Uniwersytecie Łódzkim, Podyplomowych Studiów Menadżerskich dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury na Uniwersytecie Warszawskim oraz Arteterapii z elementami psychoterapii w Collegium da Vinci w Poznaniu. Ukończyła także m.in. trzystopniowy kurs biblioterapii, kurs Liderki Kręgów Kobiet, szkolenie dla instruktorów uważności dla dzieci. Autorka bajek zamieszczonych w antologii „Bajki dla chłopców. Przygody” (2021) oraz kilkudziesięciu scenariuszy zajęć i artykułów publikowanych m.in. w „Bibliotece Publicznej”, „Bibliotece w Szkole”, „Biblioterapeucie”, „Przeglądzie Edukacyjnym”, „Poradniku Bibliotekarza”. Członkini Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego, przewodnicząca Koła Łódzkiego PTB. Wyróżniona w konkursie Łódzki Bibliotekarz Roku 2019, otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Na co dzień prowadzi warsztaty biblioterapeutyczne w bibliotece, przedszkolach i szkołach.

Sekretarz Koła - Joanna Szymczak-Ryczel

Absolwentka Politechniki Łódzkiej Wydziału Chemii Spożywczej i Biotechnologii; ukończyła trzysemestralne studia podyplomowe w zakresie bibliotekoznawstwa i informacji naukowej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego; absolwentka Społecznej Akademii Nauk – Międzynarodowego Centrum Podyplomowego, gdzie ukończyła trzysemestralne studia podyplomowe w zakresie przygotowania pedagogicznego wraz z praktykami zawodowymi (praktyka zawodowa w ilości 150 godzin zrealizowana w Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 2 w Łodzi); od 2000 r. do 2003 r. zatrudniona w Dziale Gromadzenia, Opracowania i Selekcji Zbiorów w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź-Górna; od 2004 r. do 2006 r. zatrudniona w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź–Górna; od stycznia 2007 r. kierownik Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Górna. Przewodnicząca Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy MBP Łódź-Górna; od 2021 r. członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich; c W dowód uznania, Honorową Odznaką SBP; odznaczona Honorową Odznaką Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego; laureatka 2017 r. Nagrody Prezydenta Miasta Łodzi za Osiągnięcia w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury, odznaczona w 2019 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Bibliotekarz Roku 2018 województwa łódzkiego (II miejsce w rankingu ogólnopolskim); 24 maja 2019 r. na Warszawskich Targach Książki, w sali Amsterdam PGE Narodowy uhonorowano laureatów konkursów SBP.

Skarbnik Koła - Anna Malinowska

Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Bibliotekoznawstwo i Informacja Naukowa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 2006-2009 pracownik Działu Udostępniania Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Kontynuowała pracę bibliotekarską w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rzgowie; od 2011 r. p. o. kierownika w/w instytucji, a w 2013 r. powołana na stanowisko dyrektora. Miłośniczka książek, konsekwentnie podejmuje działania zwiększające aktywność czytelniczą. Promotorka literatury na łamach gościnnej i życzliwej prasy lokalnej, organizatorka wydarzeń, konkursów i warsztatów promujących bibliotekę środowisku nie tylko lokalnym. Dwukrotnie nominowana do tytułu Osobowość Roku Województwa Łódzkiego Dziennika Łódzkiego w kategorii „Kultura”.

Adres siedziby koła

Centrum Kultury Młodych ul. Lokatorska 13, 93-021 Łódź

Nasz cel

popularyzacja biblioterapii szczególnie wśród bibliotekarzy, nauczycieli, psychologów, pedagogów, pracowników socjalnych, terapeutów zajęciowych.


Siedziba

Policealne Studium Animatorów Kultury "SKIBA"
50-238 Wrocław, ul. Niemcewicza 2

konto bankowe

PKO S.A. Oddział 2
11 1020 5242 0000 2002 0138 5038

e-mail

biblioterapiatow@gmail.com
biuro@ptb.edu.pl



Logo PTB POLSKIE TOWARZYSTWO
BIBLIOTERAPUTYCZNE
Copyright © 2023 wykon Paweł Jurasz | All rights reserved.