pierwszy artykuł koła krakowskiego
- Szczegóły
- Autor: Pawel Jurasz
- Odsłon: 366
pierwszy artykuł koła krakowskiego
2017 data założenia
39
144
Krakowskie Koło Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego zostało założone w kwietniu 2013 roku. Wśród jego członków znaleźli się bibliotekarze, nauczyciele, pedagodzy, psychologowie, nauczyciele akademiccy. Przewodniczącą Koła została dr Wanda Matras-Mastalerz, a jego siedzibą był do 2018 roku Instytut Nauk o Informacji Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej (obecne nazwy). W 2018 roku przewodniczącą Koła została dr Lidia Ippoldt, a Koło przeniosło siedzibę do Biblioteki Kraków. Obecnie jest to najliczniejsze Koło, liczące 39 członków, którzy regularnie spotykają się na warsztatach biblioterapeutycznych, uczestniczą w konferencjach, szkoleniach. Sami są szkoleniowcami w zakresie biblioterapii, autorami książek, artykułów, programów i scenariuszy biblioterapeutycznych. Prowadzą na co dzień warsztaty z elementami biblio- i bajkoterapii z dziećmi, młodzieżą, osobami dorosłymi i seniorami. Są zaangażowani w tworzenie „Biblioterapeuty” i „Biblioterapii w Szkole” (coroczny numer „Biblioteki w Szkole” poświęcony biblioterapii). Realizują projekty z elementami biblioterapii oraz propagują biblioterapię wśród swoich czytelników, słuchaczy, uczestników konferencji i szkoleń.
przewodnicząca Krakowskiego Koła PTB - doktor nauk humanistycznych w zakresie bibliologii, absolwentka bibliotekoznawstwa WSP (obecnie UKEN) w Krakowie i studiów podyplomowych w zakresie pomocy psychologicznej na Uniwersytecie Poznańskim, długoletni nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, emerytowany nauczyciel bibliotekarz w Bibliotece Pedagogicznej w Skawinie, nauczyciel biblioterapii z certyfikatem Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego, realizatorka autorskich programów i scenariuszy bajko- i biblioterapeutycznych, autorka bajek terapeutycznych, szkoleniowiec w zakresie biblioterapii.
- Sekretarz PTB, absolwentka Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, wykształcenie wyższe magisterskie na kierunku Informacja Naukowa i Bibliotekoznawstwo (studia nauczycielskie), studia podyplomowe z zakresu zarządzania kulturą ukończone na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie i w Międzynarodowym Centrum Kultury, kurs profesjonalnego trenera wewnętrznego, kierownik Działu Metodycznego i Projektów Biblioteki Kraków, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „Biblioteka Kraków. Informator Czytelniczo-Kulturalny ", laureatka konkursu Wild Card dla nauki, koordynatorka projektów edukacyjnych, autorka scenariuszy zajęć, artykułów metodycznych i popularnonaukowych.
mgr Roksana Kociołek-Kaszyńska - pedagog, nauczyciel mianowany, socjoterapeuta, bajko- i biblioterapeuta, a według dzieci pani Roxi. Pracuje z najmłodszymi indywidualnie i w grupach warsztatowych wykorzystując do tego literaturę tworzoną dla nich. Autorka scenariuszy zajęć na podstawie bajek oraz programu edukacyjno-profilaktycznego rozwijającego kompetencje emocjonalno-społeczne dzieci. Książki wykorzystuje również podczas zajęć Treningu Umiejętności Społecznych. Prowadzi na Facebooku stronę „bajkowe rozmowy z panią Roxi”, by dzielić się swoimi pomysłami na wykorzystywanie książek w pracy z dziećmi, promować dobrą literaturę i ciekawe literackie wydarzenia dla dzieci. Zaangażowana w działania na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Pracuje w Krakowie jako pedagog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 oraz Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 15. W 2015 roku otrzymała honorową odznakę Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.
Biblioteka Kraków, Plac Jana Nowaka - Jeziorańskiego 3; 31-154 Kraków
popularyzacja biblioterapii szczególnie wśród bibliotekarzy, nauczycieli, psychologów, pedagogów, pracowników socjalnych, terapeutów zajęciowych.