Polskie
Towarzystwo
Biblioterapeutyczne
PTB w ramach współpracy realizuje zadania w projekcie ,,Z biblioteką BLISKO siebie" realizowane w Gminnej Bibliotece Publicznej w Grodkowie. Działania biblioterapeutyczne realizuje prowadząc warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych od maja do września 2024r. 
28  maja odbyło się szkolenie ,,Wędrówka po obszarach kreatywności" – biblioterapia dla bibliotekarzy i przedstawicieli innych placówek (kulturalnych i oświatowych) , w czerwcu  (10.06., 10.06, 17, 06) warsztaty dla dzieci ,,Plecak emocji – jestem ważny" – biblioterapia dla klas 1-3, ,  ,,O empatii, która otwiera bramy relacji "– biblioterapia dla klas 4-6 ,  ,, Książka mój świat"  - biblioterapia dla dzieci niepełnosprawnych z SOSW w Grodkowie.
5 sierpnia  zaś miały miejsce warsztaty ,,Dobre wspomnienia jak ciepły szal otulają i uczą jak żyć" podczas których omawiane były założenia biblioterapii reministencyjnej  mającej na celu przywołanie pozytywnych wspomnień. Wspomnień, które  pielęgnują miłość, dobro, radość i budzą pokorę, Wspomnień, które  pozwalają określić, kim jestem, kim byłam,  kim się stałam; wspomnień, które nadają życiu sens i wartość.
Podczas warsztatów wykorzystano  fragmenty książek ,,Chłopki. Opowieść o naszych babkach" Joanny Kuciel- Frydryszak,  ,,Sznurkowa historia" Roksany Jędrzejewskiej - Wróbel,  ,,Dwoje ludzi" Iwony Chmielewskiej, ,, Dobrostan" Agnieszki Maciąg, wiersza ks. Jana Twardowskiego ,, Śpieszmy się kochać ludzi",  piosenek: Edyty Gepert ,,Nie, nie żałuję"  z tekstem Agnieszki Osieckiej, Anity Lipnickiej i Pawła Domagały ,,Nic za złe" , Sanah ,,Nic dwa razy się nie zdarza" z tekstem Wiesławy Szymborskiej.
 We wspomnieniach wielu osób duże znaczenie mają drobne przedmioty, które te wspomnienia przywołują np. obrus czy zwykła wstążka. Uczestniczki uznały, że ważnym aspektem wspomnień jest umiejętność zrozumienia drugiej osoby, czasem przebaczenia, aby móc budować dobre relacje w swoich rodzinach. 
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 2025”.

CO ROBIMY

Czasopismo Biblioterapeuta

Nasze czasopismo "Biblioterapeuta" od 2020r. jest wydawane w formie półrocznika i ma zwiększoną ilość stron.

Szkolenia

Prowadzimy szkolenia z zakresu biblioterapii (ogólnorozwojowej, wychowawczej, instytucjonalnej i klinicznej) na terenie całej Polski.

Ogólnopolski Tydzień biblioterapii

Od 14 do 21 listopada obchodzimy Ogólnopolski Tydzień Biblioterapii, do którego udziału zachęcamy placówki oświatowe, kulturalne i medyczne.

Publikacje

Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem na łamach pism: Biblioteka w Szkole, Biblioteka Publiczna, Poradnik Bibliotekarza, Biblioteka Kraków, Guliwer

Książka na receptę

Projekt "Wyspy" książek rekomendowanych na wybrane problemy

Projekty

Realizujemy projekty z zakresu biblioterapii, arteterapii, promocji czytelnictwa

Nasi Partnerzy

Policealne Studium Animatorów Kultury "SKiBA" we Wrocławiu
PiMBP "Biblioteka pod Atlantami"
Fundacja Drabina Rozwoju
Polska sekcja IBBY
Instytut Terapii i Edukacji Społecznej - Stowarzyszenie
Dbajki
Inventio Terapia & Rozwój
Galeria Książki w Oświęcimiu

Nasze Konferencje

Posted By Justyna Jurasz on 08 Jun 2024

Konferencja od 2017 r. ma charakter ogólnopolski i trwa dwa dni. W tym roku planowana jest 26-28 września 2024 r. (czytaj więcej)

Posted By Justyna Jurasz on 09 Jun 2024

W PBW w Warszawie odbyła się 13 marca konferencja biblioterapeutyczna pt. ,,Ksiązka na receptę , receptą na życie". (czytaj więcej)

Nasz cel

popularyzacja biblioterapii szczególnie wśród bibliotekarzy, nauczycieli, psychologów, pedagogów, pracowników socjalnych, terapeutów zajęciowych.


Siedziba

Policealne Studium Animatorów Kultury "SKIBA"
50-238 Wrocław, ul. Niemcewicza 2

konto bankowe

PKO S.A. Oddział 2
11 1020 5242 0000 2002 0138 5038

e-mail

biblioterapiatow@gmail.com
biuro@ptb.edu.pl



Logo PTB POLSKIE TOWARZYSTWO
BIBLIOTERAPUTYCZNE
Copyright © 2023 wykon Paweł Jurasz | All rights reserved.